Početna strana > Hronika > Blic: Srbija duplira broj vojnih izaslanstava
Hronika

Blic: Srbija duplira broj vojnih izaslanstava

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 18. novembar 2010.

Do sada je Ministarstvo odbrane raspolagalo sa 19 vojnih izaslanstava, ali odlukom Vlade Srbija može obrazovati izaslanstva odbrane u 32 države, a izaslanike odbrane može akreditovati na nerezidencijalnoj osnovi u još deset zemalja, rekao je za “Blic” v.d. direktora Vojnoobaveštajne agencije brigadni general Dragan Vladisavljević.

General Vladisavljević: Nastojimo da izaslanstva imamo i u državama sa kojima planiramo zajedničke aktivnost

Od postojećih 19 vojnih izaslanstva, kako objašnjava Vladisavljević, u četiri države - SAD, Velikoj Britaniji, Nemačkoj i Rusiji nalaze se izaslanik i pomoćnik izaslanika odbrane, dok su u preostalim izaslanstvima samo izaslanici odbrane (Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Bugarska, Makedonija, Bosna i Hercegovina, te Francuska, Italija, Austrija, Grčka, Turska i Španija, a u Aziji i Africi - Kina, Egipat i Libija).

Odgovarajući na pitanje na osnovu čega se određuje broj izaslanstava, kao i zemlje u kojima će oni raditi, Vladisavljević kaže:

- Odluku o broju i rasporedu izaslanstva odbrane donosi Vlada Republike Srbije, a ministar odbrane propisuje pravilnik o izaslanstvima. Odluku o obrazovanju, zatvaranju ili ukidanju donosi ministar odbrane na predlog direktora Vojnoobaveštajne agencije. Ovaj predlog formuliše na osnovu analize bezbednosnih i odbrambenih prioriteta zemlje, sagledavanja pretnji i potrebe za praćenjem političko-bezbednosne situacije u pojedinim regionima.

Direktor VOA objašnjava da su najvažnija izaslanstva svakako u zemljama našeg neposrednog okruženja, ali i u velikim evropskim državama i stalnim članicama Saveta bezbednosti UN.

- U poslednje vreme posebno nastojimo da izaslanstva imamo u državama koje daju veliki doprinos međunarodnoj bezbednosti i sa kojima planiramo zajedničke aktivnosti, poput Španije. Ali, selekcija se vrši i da bi se uskladile želje i ekonomske mogućnosti. U tom smislu, postoji opcija vršenja ove funkcije na nerezidencijalnoj osnovi - navodi naš sagovornik.

Vojna izaslanstva, podseća on, osnivaju se pri stalnim diplomatskim misijama u inostranstvu, a jačanjem civilne kontrole i razvojem odbrambene funkcije vojni izaslanici su dobili, kako navodi, čitav niz novih zadataka iz oblasti međunarodnih odnosa, politike odbrane, međunarodne vojne saradnje, ekonomske, naučne i naučno-tehničke saradnje iz domena odbrane.

Inače, u hijerarhiji sistema odbrane, vojni izaslanici potčinjeni su ministru odbrane, njihov rad posredno kontrolišu Vlada i parlament Republike Srbije. Organizaciono, pripadaju Vojnoobaveštajnoj agenciji MO i podređeni su njenom direktoru. Prema instrukcijama i na bazi podataka koje prikupljaju kao zvanični predstavnici, propisanim i legalnim diplomatskim sredstvima, izaslanici odbrane sačinjavaju izveštaje o razvoju događaja u državama gde borave i drugim državama od interesa za bezbednost Srbije. Istovremeno, u diplomatskoj misiji Srbije savetuju naše ambasadore u pitanjima odbrane.

Raspadom SFRJ brojna vojna izaslanstva su ugašena. Posle NATO agresije prekinuti su diplomatski odnosi sa četiri vodeće zemlje NATO - SAD, Velikom Britanijom, Nemačkom i Francuskom. Posle 5. oktobra 2000. ponovo su aktivirana. Vladisavljević napominje da zatvaranje vojnih izaslanstava negativno utiče na ukupne bilateralne odnose i interese zemlje.

Lista

Odlukom Vlade odobreno je osnivanje izaslanstva odbrane u: Albaniji, Austriji, Belgiji, BiH, Bugarskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Severne Irske, Grčkoj, Egiptu, Izraelu, Indiji, Iraku, Iranu, Italiji, Južnoafričkoj Republici, Kini, Libiji, Mađarskoj, Makedoniji, Nemačkoj, Norveškoj, Rumuniji, Rusiji, SAD, Turskoj, Ukrajini, Francuskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Španiji, Alžiru, Holandiji i Portugalu.
U državama u kojima nije obrazovano izaslanstvo odbrane Srbije, izaslanik odbrane množe se akreditovati na nerezidencijalnoj osnovi, i to u Belorusiji, Danskoj, Kanadi, Moldaviji, Poljskoj, Slovačkoj, Sloveniji, Finskoj, Crnoj Gori i Švedskoj.

(Blic)